O Akcji

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców.
Pierwsza edycja „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków” w roku szkolnym 2018/2019 była ogromnym sukcesem – akcja objęła wszystkie szkoły podstawowe w Polsce, które otrzymały bezpłatne zestawy książek oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych. Ok. 40 000 nauczycieli wykorzystało Słodziaki podczas zajęć lekcyjnych, zachęcających do nauki czytania, a ponad 6 tysięcy klas wzięło udział w konkursie, w którym uczniowie wymyślali własne wersje nowych przygód Gangu Słodziaków. Nauczyciele uczestniczący w programie wystawili mu ogólną ocenę na 5+, 91% z nich uznało oferowane w nim scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne za przydatne na zajęciach i 92% raportowało, że są bardzo dobrze odbierane przez uczniów.
Gang słodziaków
Czerwona strzałka w dół
Gang słodziaków 2
Wzorem poprzedniego roku, mamy przyjemność ogłosić II edycję konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne.
Czerwona strzałka w dół
Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce (wg Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN, stan na 31.03.2019) wysłaliśmy bezpłatne zestawy książek „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomogą zachęcić uczniów do codziennego czytania. Wierzymy, że suma drobnych nawyków przyczyni się do wielkich zmian, dlatego w tym roku materiały dydaktyczne są wzbogacone o wątki dotyczące edukacji ekologicznej. Mamy nadzieję, że pomogą one wychowawcom i nauczycielom rozwijać świadomość ekologiczną swoich wychowanków.

Nauczyciele klas I-III, po rejestracji na tej stronie, mogą pobrać scenariusze lekcji, stworzone przez doświadczonych metodyków i praktyków edukacji wczesnoszkolnej. Zawierają one pomysły na urozmaicenie zajęć nauki czytania zgodnie z podstawą programową oraz elementy edukacji ekologicznej. W pakiecie znajduje się także scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Dnia Głośnego Czytania. Zapraszamy klasy I – III szkół podstawowych, żeby przyłączyły się do świętowania Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i podzieliły się z nami relacjami z tych uroczystości, z uwzględnieniem zdjęć dekoracji klasy, stworzonej wspólnie z uczniami. W drugiej edycji konkursu Organizatorzy chcą dodatkowo podkreślić istotność edukacji ekologicznej w nauczaniu wczesnoszkolnym wierząc, że pierwsze lata nauki w szkole mają decydujący wpływ na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego. Centralnym elementem dekoracji konkursowej jest w tym roku Magiczne Drzewo Słodziaków – zinterpretowane dowolnie przez nieograniczoną wyobraźnię dzieci. – może nim być praca plastyczna wykonana z elementów nadających się do recyklingu, a nawet własnoręcznie posadzone prawdziwe drzewko. Mamy nadzieję, że Magiczne Drzewo Słodziaków zainspiruje dzieci do dbania o najbliższe otoczenie i uwrażliwi na rolę drzew w środowisku.

Aby wziąć udział w konkursie, nauczyciele powinni:

Numer 1
Zarejestrować się na www.szkolneprzygodyslodziakow.pl
i pobrać scenariusze lekcji oraz wydarzenia szkolnego.
Numer 2
Stworzyć wraz z uczniami dekorację sali/klasy zawierającą Magiczne Drzewo Słodziaków (może być zrobione z materiałów nadających się do recyclingu lub faktycznie zasadzone przez dzieci), prezentującą siłę dziecięcej wyobraźni. Następnie wykorzystać tę dekorację w trakcie obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków w klasie lub wspólnie z całą szkołą.
Numer 3
Od 27.09 do 15.11.2019 roku (do godziny 17:00) wysłać relację z Dnia Głośnego Czytania oraz zdjęcia dekoracji stworzonej przez uczniów klasy poprzez formularz dostępny na stronie www.szkolneprzygodyslodziakow.pl
W konkursie nagrodzimy 15 prac, których autorzy wygrają dofinansowanie dla swojej szkoły na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla każdej placówki. Dodatkowo aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13.12.2019 roku.

W razie pytań zapraszamy do lektury zakładki „Pytania i Odpowiedzi” oraz kontaktu z Biurem Konkursu e-mail: szkoly@gangslodziakow.pl.